Dantų implantai – kas tai?
Danties implantas – tai dirbtinė danties šaknis. Implantacijos metu mažas varžtelis įsukamas į žandikaulį. Jis pakeičia trūkstamo natūralaus danties šaknį. Prigijus implantui ant jo prisukamas dirbtinis dantis, vadinamasis vainikėlis.
Netekus danties implantai leidžia atkurti danties šaknį ir atlikti protezavimą, nepažeidžiant greta esančių dantų. Protezas iki 80 proc. atkuria kramtymo funkcija. Tai reiškia, kad pacientas gali pilnai kramtyti minkštą ir kietą maistą, tačiau turi vengti labai kieto maisto, pavyzdžiui, keptos duonos, riešutų.
Implantai laiko dirbtinį dantų vainikėlį ar tiltą taip, kaip šaknys laiko dantį savo vietoje. Dantų implantai padeda atkurti prarastus dantis nešlifuojant ir neapkraunant šalia esančių dantų. Implantais galima atkurti pavienius dantis arba visą bedantį žandikaulį.
Dantų implantavimo procedūra susideda iš šių pagrindinių etapų:
- • Konsultacija, gydymo plano sudarymas
- • Implantacija, laikinas protezavimas
- • Kontrolė
- • Nuolatinių vainikėlių protezavimas ant implantų
Nobel Biocare dantų implantai
Dirbame tik su aukščiausios kokybės Nobel Biocare dantų implantais. Nobel Biocare Holding AG – dantų implantavimo pradininkė, pasaulio implantavimo ir estetinės odontologijos rinkos lyderė. Kompanijos patirtis implantavimo srityje siekia beveik 50 metų. Jos pagamintais implantais šiandien džiaugiasi ir juos sėkmingai nešioja daugiau nei milijonas žmonių visame pasaulyje. Nobel Biocare savo gaminamiems dantų implantams suteikia viso gyvenimo garantiją.
Kuo dantų implantai pranašesni už dantų protezus?
Implantai atkuria 60–80% kramtymo funkcijos, apsaugo nuo tolimesnio žandikaulio nykimo, sukuria natūralių dantų pojūtį burnoje. Skirtingai, nei nešiojant dantų protezus, su implantais praktiškai nejaučiamas joks diskomfortas. Protezus reikia išimti, specialiai prižiūrėti, su jais sunku kramtyti. Protezai visuomet primins, kad tai – ne savi dantys. Kartais toks faktas pacientui nemalonus ir sunkus psichologiškai. Juolab, kad net pažangiausi protezai neatrodys, kaip tikri dantys. Tuo metu implantuoti dantys tiek kitiems žiūrint, tiek pacientui nesiskiria nuo sveikų. Su implantuotais dantimis kramtymas patogus, o priežiūra – tokia pati kaip nuosavų dantų.
Implantų privalumai:
• Ilgalaikis efektyvus sprendimas
• Atkuriama kramtymo funkcija
• Apsaugo nuo funkcinių ir fizinių pakitimų.
• Patikimas ir patogus sprendimas praradusiems visus dantis.
• Leidžia išsaugoti kitus sveikus dantis.
Kada būtina atlikti dantų implantavimą?
Dantų implantacija – pažangiausias ir efektyviausias būdas atkurti kramtymo funkciją kai trūksta vieno ar kelių dantų. Šiuolaikiniai metodai leidžia sėkmingai taikyti implantaciją net ir tuomet, kai žandikaulyje trūksta visų dantų. Implantacija taikoma ir tuomet, kai norima stabilizuoti dantų protezus.
Ilgesnį laiką neatkuriant dantų, mažėja kaulo kiekis, šalia esantys dantys krypsta į defekto pusę, priešais esantys dantys išilgėja. Netekus daugiau dantų, keičiasi net žmogaus veidas – įdumba skruostai, lūpos, dėl to nosis ir smakras atrodo atsikišę, žmogus atrodo vizualiai senesnis. Kenčia ne tik žmogaus išvaizda, sveikata, bet ir prastėja psichologinė savijauta, menksta savivertė.
Kada draudžiama atlikti dantų implantavimą?
Dantų implantacija nerekomenduojama jaunesniems nei 16-17 metų asmenims. Taip pat sergant kai kuriomis lėtinėmis ligomis, rūkantiems pacientams ( kurie surūko daugiau nei 20 cigarečių per dieną), nes šios būklės gali apsunkinti implanto prigijimą ir procedūra gali būti neefektyvi.
Dantų implantavimo būdai:
Momentinė implantacija
„All-on-4®”
Zygoma
Cirkonio dantų implantai
„Trefoil” sistema
Pasiruošimas dantų implantavimui
Prieš implantacijos procedūrą gydytojas odontologas konsultuoja pacientą, atliekami rentgenologiniai tyrimai, išsiaiškiname bendrą paciento sveikatos būklę. Sergant kai kuriomis ligomis, implantavimo atlikti negalima. Pavyzdžiui, sunkios širdies, kraujagyslių, kepenų ligos, onkologiniai susirgimai ir cukrinis diabetas. Šiomis ligomis sergant organizmas gali būti nepakankamai stiprus, kad priimtų implantą. Organizmui atmetus svetimkūnį, jis neprigyja, gali prasidėti aplinkinių audinių pažeidimai. Taip pat implantacija nerekomenduojama jaunesniems, kaip 17 metų žmonėms, nes jų žandikaulis dar formuojasi. Keičiantis dantų pozicijoms, implantas lieka vietoje, dėl to kyla įvairių komplikacijų ir dantų iškrypimo rizika. Implantaciją patartina atidėti ir nėščiosioms. Taip pat implantai sunkiai prigyja daug rūkantiems, alkoholiu piktnaudžiaujantiems žmonėms, nes nesudaromos palankios sąlygos organizmui priimti svetimkūnį.
Dantų implantavimo procedūros eiga
1. Konsultacija pas odontologą, gydymo plano sudarymas
Konsultacijos metu gydytojas-odontologas apžiūri paciento burnos būklę bei parenka gydymo metodą. Išsiaiškinama ar nesergama ligomis, galinčiomis turėti įtakos implantavimui bei implanto prigijimui.
2. Implantacija ir laikino danties arba gijimo galvutės uždėjimas
Prieš implantacijos procedūrą atliekama vietinė nejautra, kad operacijos metu pacientas visiškai nejaustų skausmo. Procedūra – paprasta ir nekelianti diskomforto. Implantas įsriegiamas per 10-15 minučių. Bendra procedūros trukmė priklauso nuo implantuojamų dantų skaičiaus ir taikomos metodo. Įsukus implantą, ant jo tvirtinamas laikinas dantis arba speciali gijimo galvutė. Visiškas implanto prigijimas trunka apie 4-6 mėnesius.
3. Nuolatinių dantų – karūnėlių, tilto ar protezo – gamyba
Pasibaigus implanto prigijimo periodui, gydytojas nuima paciento dantų atspaudus. Parenkama būsimų nuolatinių dantų spalva. Naujų dantų kūrimo ir gamybos procesas vyksta naudojant pažangiausią technologiją, kuri leidžia pagaminti dantis, išvaizda visiškai nesiskiriančius nuo paciento nuosavų bei suteikiančius absoliutų komfortą.
4. Naujų nuolatinių dantų tvirtinimas ant implantų
Pagamintus dantų vainikėlius, tiltus ar protezus, specialiais instrumentais tvirtiname ant implantų. Gydytojas individualiai parenka prisukamą arba cementuojamą konstrukciją. Prisukama konstrukcija patogi tuo, kad naujus dantis nuo implantų galima lengvai nuimti, atlikti reikiamas korekcijas ir vėl prisukti.
Kaip elgtis po dantų implantavimo?
- Po danties implantacijos galite jausti trumpalaikį diskomfortą: aplinkiniai audiniai gali būti paburkę, aptirpę, gali susidaryti kraujosruvų. Sumažinti patinimą padeda operacijos vietoje ant veido dedami šalti kompresai.
- Po procedūros valgyti galima kai pareina nuskausminamųjų vaistų veikimas, ne anksčiau kaip po dviejų valandų. Pirmas 24 val. rekomenduojamas lengvas, minkštas, kambario temperatūros maistas.
- Neskalaukite burnos ertmės pirmą parą po operacijos, nelieskite žaizdos pirštais ir liežuviu. Praėjus parai po procedūros lengvai skalaukite burnos ertmę antiseptiniu tirpalu apie 10 kartų per dieną. Skalavimas rekomenduojamas 10 dienų arba iki siūlų šalinimo procedūros.
- Labai svarbi gera burnos higiena, ypač po valgio. Pirmosiomis dienomis po operacijos valgydami ir valydami dantis būkite atsargūs, kad nepažeistumėte operuotos vietos ar siūlų.
- Nelaižykite žaizdos ir nekiškite liežuvio prie siūlų. Vėliau žaizdą reikia valyti su sterilaus binto tamponėliu.
- Po operacijos būtina vartoti paskirtus vaistus kaip nurodė gydytojas, vengti fizinio krūvio, stengtis neperšalti ir nesikaitinti pirtyje pirmą savaitę. Dvi savaites nerekomenduojama rūkyti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Laikantis šių rekomendacijų gijimas bus sklandus ir sėkmingas, išvengsite komplikacijų.
- Jei žaizda buvo susiūta tirpstančiais siūlais, jie ištirps savaime. Esant diskomfortui juos galima pašalinti kaip ir netirpstančius siūlus po 10-14 d. Pirmosiomis dienomis
Dantų implantų problemos ir komplikacijos
Net 98% dantų implantacija ir gijimas būna sėkmingi, tačiau nedidelė komplikacijų tikimybė egzistuoja. Labai retais atvejais pasitaiko:
- • Pooperacinis kraujavimas
- • Greta esančių audinių pažeidimas
- • Infekcijos implanto zonoje
- • Audinių, aplink implantą, uždegimas