Kada atliekamas dantų šaknų kanalų gydymas?
Danties šaknies kanalų gydymas (endodontinis gydymas) atliekamas, kai yra pažeista pulpa – nervų, kraujagyslių ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje. Esant ėduoniui ar po dantų traumų, bakterijoms pasiekus pulpą prasideda uždegimas. Šis uždegimas dar vadinamas pulpitu. Taip pat kanalų gydymas atliekamas jau esant negyvai pulpai ir aplink šaknį susidarius pūliniui. Dantų kanalų pergydymas atliekamas, kai prieš tai kanalai buvo sugydyti nekokybiškai, dėl ko susiformavo pulinys.
Pasiruošimas dantų kanalų gydymui
Procedūros pradžioje pacientui padaroma rentgeno nuotrauka, gydytojas įvertina dantų būklę ir skiria gydymą.
Šaknų kanalų gydymo procedūros eiga
Tokio gydymo metu atliekamas šaknies kanalo chemomechaninis paruošimas rankiniais ir/ar mašininiais endodontiniais instrumentais ir dezinfekuojančiais tirpalais bei užpildomas specialia šaknies kanalo užpildo medžiaga. Endodontinio gydymo/pergydymo trukmė yra individuali ir priklauso nuo ligos diagnozės bei klinikinio atvejo sudėtingumo.
Procedūros po dantų kanalų gydymo
Endodontinio gydymo/pergydymo trukmė yra individuali ir priklauso nuo ligos diagnozės bei klinikinio atvejo sudėtingumo. Po endodontinio gydymo labai svarbu tinkamai atkurti danties vainiką, kad būtų apsaugota danties šaknies kanalų sistema nuo pakartotinės infekcijos bei sumažėtų šaknies lūžio tikimybė.
Endodontinis balinimas
Dažnai endodontiškai (dažniausiai – nekokybiškai) gydyti dantys pakeičia spalvą – tampa pilkesni, gelsvos ar net pajuoduoja. Negyvybingi dantys balinami iš vidaus, įvedant specialią medžiagą į danties kanalą. Endodontiškai gydyti ir pakeitę spalvą dantys bąla sunkiau ir ilgiau. Priekinių dantų grupėje šis dantų spalvos pasikeitimas itin nepageidaujamas. Endodontiniu (arba kitaip dar vadinamu – vidiniu) balinimu galima pasiekti, kad dantis vėl taptų šviesus. Prieš atliekant vidinį balinimą įvertinama, ar kanalai užpildyti kokybiškai. Tada labai maža dalis užpildo pašalinama ir izoliuojama specialia medžiaga. Į vainikėlio vidų dedama balinamoji medžiaga ir uždaroma laikina plomba. Ši medžiaga dantyje laikoma apie 1 sav. Jeigu reikia vėl pakeičiama. Kai pasiekiamas norimas efektas, dantį galima atstatyti nuolatiniu užpildu.