Kategorija
Klinikos naujienos
Publikuota
2022-08-01

Dentofobija arba odontologų baimė pasireiškia neįtikėtinai dažnai. Apklausų duomenimis, nuo jos kenčia nuo 13% iki 24% žmonių visame pasaulyje. Dentofobija gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tokių kaip ankstesnė neigiama patirtis arba nerimas, kad gydymas sukels skausmą. CLINIC | DPC klinikų tinklo gydytoja odontologė Karina Ratkevič ir psichologė Karolina Gurskienė laikosi tos pačios nuomonės – bendromis gydytojo ir paciento pastangomis šią baimę tikrai galima nugalėti.

Baimės ištakos dar vaikystėje

Tikriausiai daugelis, ypač vyresnių skaitytojų, prisimena laikus, kai vizitas pas odontologą prilygdavo košmarui: jokių nuskausminamųjų, baimę keliantys prietaisai ir dažnai grubus odontologo elgesys. Griežtesni gydymo metodai ir mažas dėmesys emocijoms paliko žymę daugeliui. Skausmingą procedūrą išgyvenęs pacientas lieka su savomis mintimis bei interpretacijomis, kurios nebūtinai yra teisingos.

„Stiprios negatyvios patirtys įsirašo mums į psichiką. Vėliau, vos smegenys atpažįsta tuos pačius vaizdinius, tarsi nukelia mus į pačią stipriausią su dirgikliu susijusią situaciją. Jei vaikystėje žmogų laikė prispaudę prie kėdės, kad nejudėtų, jei labai skaudėjo, o po to dar aprėkė pikta seselė, net praėjus trisdešimčiai metų, patekus į kliniką vėl išgyvensi nemalonius prisiminimus“, – aiškina K. Gurskienė.

Psichologė pataria pasistengti savo baimę suprasti, atpažinti priežastį ir suvokti, kad tai – praeitis. Dabartinė odontologija labai pažengė tiek gydymo metodais, tiek bendravimo su pacientais kultūra. Todėl situacija kaip vaikystėje tikrai nepasikartos. Atvykę į naują kliniką, paruoškite švarią vietą naujiems prisiminimams. Galite leisti sau patirti naujas emocijas. Ir taip nemalonią patirtį pakeisite malonia patirtimi.

Baimės kaina – sugedę dantys

Vedami baimės žmonės iki dabar vengia profilaktiškai lankytis pas odontologus. Norint išlaikyti sveikus dantis, būtina reguliariai apsilankyti odontologo kabinete, kuriame bus atliktas dantų patikrinimas, sutaisomi sugedę dantys, o bent kartą per pusę metų atliekama profesionali burnos higiena, būtina dantų ir dantenų ligų profilaktikai. Tačiau dažnai baimės kamuojami pacientai ryžtasi apsilankyti tik tuomet, kai pasireiškia įvairūs simptomai ar didelis skausmas.

Kaip teigia CLINIC | DPC gydytoja odontologė Karina Ratkevič, dėl netinkamos dantų higienos susidaro bakterijų apmušalas, galintis sukelti lėtinį dantų uždegimą gingivitą, periodontitą, paskatinti ėduonies plitimą ir ūmines opas. Dėl to skausmą kenčiantis ir baimę odontologams jaučiantis žmogus atsiduria užburtame rate: kuo stipresni nusiskundimai ir psichologinė įtampa, tuo didesnė baimė dėl neišvengiamo vizito pas odontologą.

Tačiau svarbu žinoti, kad blogiausia ką galite padaryti – atsisakyti lankytis odontologo kabinete. Itin svarbi odontologo darbo dalis yra prevencija, kurios dėka galima išvengti sunkesnio, ilgesnio ir dar daugiau baimės keliančio gydymo. Kartais išsiaiškinus ir pakoregavus netinkamus burnos priežiūros įpročius, dantų ligų galima iš viso išvengti.

Garsiai išsakykite savo baimes

Kaip ir bet kurios kitos baimės, odontologų baimės įveikimas gali užtrukti. „Mūsų patirtis rodo, kad pacientai dažniausiai bijo ne konkretaus gydymo, o netikrumo, kad galbūt atsiras daugiau neišspręstų dantų problemų, kurias reikės gydyti. Geriausias šios problemos sprendimas – atviras pokalbis su savo odontologu ir dantų higienistu“, – pastebi K. Ratkevič.

Vizito metu specialistai darys viską, kad jūs jaustumėtės patogiai, o gal net papasakos istorijų, kurios padės nusiraminti. Vizito metu stenkitės nukreipti mintis ir galvoti apie pozityvius dalykus – galbūt planuojate atostogas ar artėja gimtadienis – teigiamos mintys padės atsiriboti nuo gydymo proceso. Jei labai nerimaujate, rinkitės ankstesnį vizito laiką, kad nereikėtų visą dieną jaudintis dėl artėjančio apsilankymo. Stenkitės suprasti, kodėl lankotės pas odontologą ir domėkitės procedūromis, kurios bus atliekamos artėjančio vizito metu. Dažniausiai daugiausiai baimės sukelia nežinomybė, kurios atsikračius, sumažėja ir nerimas. Jei situacija itin sudėtinga, padėti sau nugalėti dantų taisymo ir skausmo baimę galima pasitelkiant psichoterapeuto pagalbą. Kartais specialistas taiko psichoterapijos kursą, o kartais tiesiog išrašo raminančių vaistų.

Visgi, svarbiausia išsiaiškinti priežastis, kurios sukelia nerimą ir baimę, neužsisklęsti ir nelaikyti jų savyje. Vienas geriausių metodų suvaldyti baimę – išreikšti savo nerimą odontologui: mes esame tam, kad klientas odontologo kėdėje jaustųsi patogiai. Reguliarūs apsilankymai pas odontologą leidžia užtikrinti geresnę dantų būklę ir išvengti sudėtingų procedūrų, o su kiekvienu vizitu jausitės vis laisviau. „Svarbu, kad jaustumėte pasitikėjimą gydytoju. Sumažinti baimės jausmą gali tik supratingas specialistas, kuris gerbia paciento pojūčius“, – pokalbį užbaigia odontologė.

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.