Kategorija
Istorijos
Pranešimai spaudai
Publikuota
2021-07-01

Gintarė iš Kauno nuo vaikystės siaubingai bijojo odontologų. Traumą paliko pirmasis skausmingas ir nemalonus apsilankymas gydytojo kabinete. Net ir suaugusi moteris vengė taisyti dantis. Rezultatas – aibė uždelstų problemų ir keli prarasti dantys.

Šypseną atėmė baimė

35-erių metų Gintarė niekada nenustojo svajoti apie gražią šypseną ir sveikus dantis. Todėl kaunietė parašė laišką CLINIC | DPC socialiniam projektui „Kiekviena šypsena turi istoriją“. Laiške Gintarė prisipažino, jog prarasti dantys trukdo šypsotis ir pasitikėti savimi.

„Šypsotis labai vengiu ir tai nekelia jokio pasitikėjimo bendraujant tiek darbe, tiek su aplinkiniais. Neturiu nuotraukų su atvira šypsena. Ji būna laba minimali. O taip norėčiau nusišypsoti plačiai ir gražiai. Šiai dienai tai mano didžiausia svajonė. Neturiu sukrečiančios istorijos, kaip netekau dantų. Tiesiog aplaidumas kartais padaro savo. Tačiau labai noriu šią klaidą ištaisyti. Noriu vėl pasitikėti savimi, šypsotis visiems ir išgirsti iš kitų, kad Gintarė pagaliau šypsosi ir neatrodo pikta. Esu svajoklė, o svajonės, sako, pildosi. Tad labai labai svajosiu ir tikėsiu“, – rašė moteris

Gydytoja odontologė Neringa Sodaitienė pasakoja, kad visą kolektyvą sujaudino nuoširdus Gintarės laiškas. „Šis atvejis – kaip ir daugybės kitų žmonių. Baimės, gydytojo kėdėje patirta trauma, pinigėlių gydymui trūkumas privedė prie kelių dantų netekimo. Nutarėme padėti jaunai, gražiai moteriai peržengti savo baimę ir įrodyti, jog moderni odontologija visiškai nėra baisi“, – sako gydytoja odontologė.

Nauji dantys per vieną dieną

CLINIC|DPC klinikoje Kaune Gintarei atlikta vienmomentė implantacija. Tai greita, moderni procedūra, kurios metu pašalinami protezavimui nebetinkami dantys bei įsriegiami implantai. Gintarei prireikė šešių implantų apatiniame ir viršutiniame žandikauliuose. Tą pačią dieną buvo pagaminti ir ant implantų prisukti laikini dantys.

„Mūsų pacientei teko pašalinti ir vieną priekinį, stipriai infekcijos pažeistą dantį. Todėl buvo labai svarbu iš karto prisukti laikiną dantuką, kad moteris galėtų gyventi pilnavertį gyvenimą ir nejausti jokio diskomforto iki nuolatinio protezavimo. Atliktos procedūros leido išsaugoti maksimaliai nenutirpusį žandikaulio kaulą ir nepakitusią dantenų liniją. Tai labai svarbu, kad ateityje moteris galėtų ilgai džiaugtis likusiais sveikais dantimis ir tvirtu žandikauliu. Taip užtikrinama, kad kramtymo funkcija išliks nepakitusi daugybę metų, o senatvėje lauks mažiau problemų su dantimis“, – pasakoja gydytoja.

Po šešių mėnesių pacientei laikini dantų vainikėliai pakeisti nuolatiniais, cirkonio keramikos vainikėliais ir tiltiniais protezais. Iš viso atkurti devyni pacientės prarasti dantys.

„Jaučiuosi daug drąsesnė, galiu atvirai reikšti savo emocijas, lengviau bendrauti su žmonėmis. Nauja šypsena iš tiesų keičia gyvenimą. Labiau pasitikiu ne tik savimi, bet ir odontologais. Dabartinė medicina tikrai yra pažangi, tad vietos baimei nebelieka. Svarbu žengti pirmą žingsnį ir įsitikinti tuo“, – džiaugiasi moteris.

Baimė taisyti dantis – įveikiama problema

Vizitas į gydytojo kabinetą dažniausiai niekam nekelia džiaugsmo – juk jį siejame su liga ir skausmu. Tačiau kai kurie žmonės įgija tokią stiprią baimę, kad net vengia gydytis. Kodėl taip nutinka? Psichologė Karolina Gurskienė sako, jog dažniausiai baimės įgijamos dar vaikystėje.

 „Didelę dalį baimių mes perimame iš aplinkos, o ypač – artimiausios. Užtenka vos vienos stipresnės mamos reakcijos į virš pietų stalo nusileidusį vorą ir vaikui tai įsirašo į psichiką: surėkė ir nusipurtė mama, rėksiu ir purtysiuos vorą pamatęs ir aš. Lygiai taip pat su odontologų baime. Ypač svarbus pirmasis vizitas. Jeigu tėvai veda vaiką pas gydytoją ir vietoje lengvos paaiškinamosios istorijos, kaip viskas vyks, ima drąsinti, kad tikrai neskaudės, žadėti prizus po procedūros – vaikas jau ima kažką įtarti. O jei tėvai dar važiuodami pakrizena, kad „neaišku, kaip čia su tuo Jonelio pirmu kartu ir pirmu grąžtu bus“ – visą artėjantį procesą vaikas priima su baime. Nes jei nebus taip blogai, tai kam tiek kartų kartoti, kad viskas bus gerai? O dar jeigu skaudėjo… Vaikas aiškiai supranta – tėvai keistai kalbėjo ir melavo, todėl kitą kartą jais nepasitikėk, o baimės – kiek gali venk. Ir taip pasileidžia aiški programa į tolimą ateitį: nuo odontologo kabineto laikykis kaip įmanoma toliau“, – pasakoja psichologė.

Kita priežastis, kodėl vaikystėje gali susiformuoti baimė odontologams – tų laikų griežtesni gydymo metodai ir mažas dėmesys emocijoms prieš procedūrą, per ir po jos. „Su mumis buvo mažai kalbama, jausmai buvo, tarsi, mažiau svarbūs, nei faktiniai įvykiai: „dantys jau sutvarkyti, koks skirtumas, kad skaudėjo, pamiršk“. Skausmingą procedūrą išgyvenęs pacientas lieka su savomis mintimis bei interpretacijomis, kurios nebūtinai yra teisingos. Stiprios negatyvios patirtys įsirašo mums į psichiką. Vėliau vos smegenys atpažįsta tuos pačius vaizdinius, tarsi nukelia mus į pačią stipriausią su dirgikliu susijusią situaciją. Jei vaikystėje žmogų laikė prispaudę prie kėdės, kad nejudėtų, jei labai skaudėjo, o po to dar aprėkė pikta seselė, tai net praėjus 30 metų, patekęs į kliniką jis vėl išgyvens nemalonius prisiminimus“, – aiškina K. Gurskienė.

Ką tokiu atveju daryti? Psichologė pataria pasistengti šią savo baimę suvokti, atpažinti jos priežastį ir suvokti, kad tai – praeitis. Dabartinė odontologija labai toli pažengė tiek gydymo metodais, tiek bendravimo su pacientais kultūra. Todėl analogiška situacija, kaip vaikystėje, tikrai nepasikartos. „Atvykę į naują kliniką, paruoškite švarią vietą naujiems prisiminimams talpinti. Galite leisti sau patirti naujas emocijas. Ir taip nemalonią patirtį pakeisite malonia patirtimi. Nors dantys tie patys, jausmai jau visiškai kiti. Ir vietos baimei nebelieka“, – drąsina psichologė.

CLINIC| DPC komanda naujas šypsenas dovanoja iš viso devyniems projekto dalyviams. Gydytojai ir projekto dalyviai nuoširdžiai dėkoja klinikos pacientams, be kurių projektas „Kiekviena šypsena turi istorija“ būtų neįmanomas. 1 proc. nuo jiems suteiktų paslaugų sumos skiriamas naujoms šypsenoms sukurti. Taip pat ačiū tariame portalui Lrytas.lt, implantų gamintojui Nobel Biocare, oficialiam K line skaidrių ortodontinių kapų atstovui Pabaltijo šalyse bei UAB Analizė, prekiaujančiai odontologinėmis ir medicininėmis prekėmis .

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.