Kategorija
Klinikos naujienos
Patarimai
Publikuota
2019-12-08

Pulpitas – tai minkšto darinio, esančios danties viduje (pulpos) uždegimas. Pulpą sudaro kraujagyslės, limfagyslės, jungiamasis audinys ir nervai. Dėl nervų pažeidimo pulpitas yra labai skausminga ir nemaloni liga. Infekcinį pulpitą sukelia bakterijos, karjesas. Negydomas šis susirgimas kelia didelį skausmą, kartais su patinimu, kraujavimu ir galiausiai karščiavimu. Jei bakterijos pasiekia apima visą pulpą, jos gali sukelti kaulo infekciją. Norint išvengti ar laiku pastebėti pulpitą būtina kas pusę metų tikrintis dantis ypatingą dėmesį skiriant plombuotiems ar šlifuotiems dantims. 

Apžiūros metu pulpitas diagnozuojamas, kai danties pulpa yra gyvybinga, bet joje jau pastebimas uždegimas. Pulpitas gali būti simptominis ir besimptomis. Pastarasis – klastingas, nes uždegimas ilgą laiką gali būti organizme nekeldamas jokių nepatogumų. Kartais esant besimptomiam pulpitui dantys sujautrėja ar ima mausti į ertmę patekus maistui. Tačiau netrukus maudimas baigiasi, todėl šį susirgimą aptikti galima tik kruopščios apžiūros metu.

Simptominiam pulpitui būdinga:

  • • savaiminis (be priežasties) danties skausmas;
  • • skausmas priepuolinis (pradžioje skausmo priepuoliai trumpi, beskausmės pertraukos ilgos, vėliau skausmas ilgėja ir beskausmės pertraukos trumpėja);
  •   • pradžioje skausmas lokalizuotas (pacientas nurodo priežastinį dantį);
  •   • vėliau uždegimui išplitus į šakninę pulpą, skausmas įradijuojantis (plinta į aplinkines sritis, smilkinį, akį, ausį, kaklą ir t.t.), todėl nustatyti priežastinį dantį sunku;
  •   • skausmą išprovokuoja terminiai bei mechaniniai dirgikliai;
  •   • pašalinus dirgiklį skausmo priepuolis nepraeina.

Dažniausia pulpito priežastis – prasta asmeninė dantų higiena ir nesilankymas profesionalaus dantų higienisto kabinete. Taip pat įtakos turi vartojamas maistas, ypač saldumynai, rūkymas, alkoholis, piktnaudžiavimas kava. Pulpitą lemti gali ir kai kurių medikamentų vartojimas, nusilpęs imunitetas, stiprūs hormoniniai pokyčiai organizme (pavyzdžiui, nėštumo metu), paveldimumas, dantų kabių nešiojimas ir nepakankama priežiūra. Patologinius pakitimus pulpoje bei uždegimą gali sukelti ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, patirtos ir ne pilnai išgydytos žandikaulio traumos. Kartais pulpitas pasireiškia po nesėkmingo endodontinio gydymo. Dažniausiai to priežastis – labai gilios ir didelės dantų plombos esančios netoli danties nervo. Tuomet tenka pašalinti anksčiau buvusią plombą ir dantį pergydyti.

Pulpitas dažniau nustatomas žmonėms, kurie linkę stipriai sukąsti žandikaulį ar miegodami griežia dantimis. Dėl šios priežastis pažeidžiamas dantų emalis, vystosi karjesas, o galiausiai ir pulpitas.

Šis susirgimas paprastai gydomas chirurginiu būdu. Visų pirma taikomas vietinis nuskausminimas. Šiuolaikinė medicina leidžią procedūrą atlikti pacientui patiriant visai nedidelį diskomfortą. Kai audiniai tampa neskausmingi, gydytojas atveria pulpito pažeistą ertmę ir ją išvalo, apdoroja cheminėmis medžiagomis. Tuomet plombuojami dantų kanalai ir galiausiai atstatomas danties vainikas. Po gydymo ypatingų priežiūros priemonių ar profilaktikos nereikią, dantį pacientas prižiūri, kaip ir kitus dantis.

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.