Kategorija
Patarimai
Publikuota
2019-10-08

Ne visiems reikia šalinti protinius dantis. Kai kurie apskritai gimsta be jų. Tačiau, daugumoje atvejų, protinius dantis būtina pašalinti nedelsiant. Trumpai papasakosime apie tai, kodėl reikia šalinti protinius dantis, kada yra geriausias laikas tai padaryti bei kokios pasekmės gali laukti per ilgai uždelsus pašalinti netaisyklingai augančius protinius dantis.

Kodėl reikia šalinti protinius dantis?

Pagrindinė priežastis, dėl kurios kyla protinių dantų problematika, yra vietos augimui trūkumas. Daugumos žmonių žandikauliai paprasčiausiai neturi pakankamai vietos visiems 32 dantims.

Kadangi dažniausiai protiniams dantims išdygti tiesiai ir taisyklingai vietos pakankamai nėra, jie išdygsta kreivai arba nepilnai. Kreivai išaugę dantys gadina aplink esančių dantų emalį, dėl netaisyklingos pozicijos sunku gerai išvalyti tarpdančius. Nepilnai išaugusius protinius dantis gali iš dalies “apaugti” dantenų audinys, po kuriuo taip pat gali kauptis bakterijos.

Kodėl neturime pakankamai vietos protiniams dantims?

Žmonių žandikauliai šiandien yra žymiai mažesni, nei mūsų priešistorinių protėvių. To priežastis – ne tik evoliucija. Žandikaulio dydis tiesiogiai priklauso nuo vitamino K2, kurio paskirtis – kalcio įsisavinimas žandikaulyje. Šis vitaminas randamas organų mėsoje bei kepenyse – šiais laikais retai vartojamuose maisto produktuose. K2 vitamino taip pat galima rasti gyvūnų, mintančių žole (o ne javais), mėsos produktuose.

Išpopuliarėjus mažai riebalingo maisto dietai, šio vitamino gauti iš maisto produktų tapo itin sudėtinga. Dėl to, nepilnai išsivystęs žandikaulis – šiandienos norma.

Ar Jums reikės šalinti protinius dantis

Paprastas būdas patikrinti, ar žandikaulyje turite pakankamai vietos protiniam dančiui: pabandykite pirštu užčiuopti, ar už paskutinio danties yra pakankamai “plokščios” erdvės protiniam dančiui, ar žandikaulis toje vietoje pradeda kilti į viršų. Jei panašu, jog vietos yra pakankamai, yra tikimybė, jog protinis dantis išdygs taisyklingai. Be abejo, tai tik spėjimas – tiksliam įvertinimui būtina kreiptis į dantų chirurgijos specialistą.

Ar reikės šalinti protinius dantis, priklauso ir nuo mitybos vaikystėje. Jei, būdami maži, vartojote daug maistingų mėsos produktų, yra tikimybė, jog žandikaulis bus išsivystęs pilnai ir dantų traukti nereikės. Įvairūs vaikams pritaikyti pieno gaminiai taip pat paskatina pilnavertį smakro išsivystymą.

Kada yra geriausias laikas šalinti protinius dantis?

Yra du faktoriai, į kuriuos patartina atsižvelgti, renkantis datą protinių dantų šalinimo operacijai.

Visų pirma, patariame nedelsti. Dantis yra paprasčiausia šalinti tuomet, kai jų šaknys dar nėra pilnai susiformavusios. Protiniams dantims pilnai susiformavus, procedūra tampa sudėtingesnė, o atsigavimo laikas po operacijos – ilgesnis.

Antra, patariame protinio danties šalinimą suplanuoti tuomet, kai patiriate mažiausiai streso bei artimiausiu metu nelaukia jokie svarbūs įvykiai. Iš patirties galime pasakyti, kad protinių dantų keliamos problemos dažniausiai atsiranda prieš egzaminus, darbo pokalbius, vestuves – kai to laukiate mažiausiai.

Apibendrinimas

Taigi, nors ne kiekvieno žmogaus žandikaulyje trūks vietos protiniams dantims, tokio įvykio tikimybė yra didelė. Kadangi protinius dantis lengviausia šalinti jiems dar pilnai nesusiformavus, patariame nelaukti ir procedūrą suplanuoti kuo anksčiau. Jei nesate tikri, ar Jūsų atveju reikės protinius dantis šalinti, nedvejokite užsirašyti konsultacijai pas vieną iš CLINIC|DPC specialistų!

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.