Kategorija
Patarimai
Pranešimai spaudai
Publikuota
2023-03-09

Pasirodę nemalonūs simptomai – skausmas, dantenų kraujavimas – dažnai paskatina delsti kreiptis pagalbos. Pagrindine to priežastimi išlieka baimė, nerimas dėl laukiančio skausmingo ir nemalonaus gydymo. CLINIC | DPC periodontologė Laura Zablockienė papasakojo, kaip atpažinti vienos dažniausių odontologinių ligų – periodontito simptomus ir atskleidė faktus, kodėl neverta baimintis gydymo proceso.

Vienas pirmųjų simptomų – dantenų kraujavimas

Periodontitas, dar kitaip vadinamas parodontozė, yra lėtinė arba ilgalaikė uždegiminė dantenų liga, pažeidžianti minkštuosius audinius ir dantis laikantį kaulą. Negydant alveolinis kaulas aplink dantis palaipsniui nyksta. Tačiau net ir prasidėjus ar pažengus ligai, gera burnos higienos praktika gali padėti užkirsti kelią progresui arba sėkmingai kontroliuoti ligą.

Pasak periodontologės Lauros Zablockienės, vieni pirmųjų periodontito ligos simptomų yra paraudusios, patinusios dantenos, blogas burnos kvapas ir kraujavimas – jis gali pasireikšti valant dantis šepetėliu, kramtant kietą maistą. ,,Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad nepaisant šių simptomų, liga progresuoja, o tuomet, nykstant kaului, pažeidžiami dantys – atsiranda tarpai,  jie tampa paslankūs, jaučiamas skausmas, sunku kramtyti maistą. Tai, žinoma, sukelia tiek emocinį, tiek fizinį diskomfortą bei komplikacijas ”, – tvirtina didžiausio Lietuvoje odontologijos klinikų tinklo periodontologė L. Zablockienė.

Didžiausią įtaką daro netinkama burnos higiena, visgi periodontito išsivystymui įtaką turi rūkymas, stresas, genetinis polinkis bei cukrinis diabetas, širdies – kraujagyslių ligos, vartojami vaistai. Taip pat pastebima, kad dažniau periodontitas nustatomas vyresniems nei 45 metų žmonėms, bet amžius nėra vienintelė indikacija, kuri nulemia ligos progresą. Dėl mitybos įpročių, streso ir kitų veiksnių liga pasireiškia vis dažniau ir jaunesniems žmonėms.

Baimintis verta ne gydymo, o komplikacijų

Retai susirūpinama apie tai, kokias komplikacijas gali sukelti negydomos periodonto ligos. Kaip ir bet kuri kita lėtinė liga, parodontozė mažina organizmo atsparumą bei sukuria palankią terpę vėžinėms ląstelėms daugintis, rastis kitoms ligoms, tokioms kaip cukrinis diabetas ar net Alzheimerio liga. Viena didžiausių daromų klaidų, pasak gydytojos periodontologės L. Zablockienės, yra kraujavimo ignoravimas, taip pat nereguliarus lankymasis pas burnos higienistą bei odontologą. ,,Dažnai delsiama kreiptis dėl skausmo baimės, tačiau noriu nuraminti, kad ši baimė yra nepagrįsta. Nemalonūs ir skausmingi yra periodontito simptomai, o gydymas padeda išspręsti šį diskomfortą ir vėl jaustis gerai. Gydymo metu (etapais) pacientas yra paruošiamas, taikomas vietinis nuskausminimas. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo jis trumpesnis ir efektyvesnis. Derinant asmeninę ir profesionalią higieną, sutvarkius bei suprotezavus dantis – periodontitas gali būti visiškai išgydytas”, – sakė L. Zablockienė.

Taikant konservatyvų gydymo būdą – burnos higienistas atlieka profesionalią burnos higieną, valomos po dantenomis esančios apnašos, akmenys. Itin svarbu laikytis burnos higienos rutinos ir po gydymo – naudoti minkštą dantų šepetėlį, tarpdančių valymo priemonę – siūlą arba tarpdančių šepetėlius, burnos irigatorių, specialų skalavimo skystį. Svarbu atkreipti dėmesį, kad 2 savaites po gydymo negalima naudoti elektrinių dantų valymo priemonių.

Net ir po sėkmingo gydymo liga gali atsinaujinti, jeigu nebus pritaikytas kokybiškas palaikomasis gydymas. Itin atidžiai kontroliuoti ligą svarbu turintiems genetinį polinkį bei gretutinių ligų žmonėms. ,,Tam, kad ši liga būtų išgydyta ir sukontroliuota – reikalingos asmeninės pastangos ir bendradarbiavimas su gydytoju. Tačiau visos pastangos vertos to, kad periodontitas būtų pažabotas ir išvengta skausmingų komplikacijų, darančių įtaką visai gyvenimo kokybei. O jei visgi kyla nerimas dėl gydymo ar skausmo baimės – visuomet galite pasitarti su gydytoju, kuris, sudarius planą, tikiu – ne tik nuramins, bet ir padės pamiršti nepagrįstas baimes”, – sakė gydytoja periodontologė L. Zablockienė.

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.