Kategorija
Klinikos naujienos
Patarimai
Publikuota
2021-09-01

Aštrus danties skausmas dažnai signalizuoja apie nemalonią ligą – danties kanalo infekciją. Pajutus šį simptomą delsti nevalia, būtina iš karto kreiptis į gydytoją, kuris atliks dantų šaknų kanalų gydymą. Apie šią procedūrą pasakoja CLINIC | DPC gydytoja-endodontologė Gintarė Leknickė.

– Dėl kokių priežasčių atsiranda infekcija dantų šaknų kanaluose?

– Danties kanalas infekuojamas, kai į jį kokiu nors būdu patenka mikroorganizmai. Priežastys gali būti įvairios: laiku nediagnozuotas ir negydytas kariesas, dantų įskilimai, traumos ir kt. Mikroorganizmai (bakterijos), prasiskverbę į danties minkštuosius audinius, sukelia uždegimą danties vidinėje ertmėje – pulpoje. Toks pažeidimas vadinamas pulpitu. Dėl to atsiranda danties skausmas, jautrumas. Negydant šis uždegimas išplinta: bakterijos patenka į aplinkinius audinius per šaknies viršūnę ir sukelia audinių uždegimą, vadinamą periodontitu. Nesprendžiant šios problemos ilgainiui ima tirpti žandikaulio kaulas aplink infekuoto danties šaknies viršūnę, formuojasi židiniai. Ir toliau delsiant gresia dar sudėtingesnės komplikacijos.

– Kokie simptomai įspėja apie infekciją?

– Priklausomai nuo pulpos pažeidimo laipsnio, žmogus gali jausti įvairius pojūčius burnoje, bet labiausiai dėmesį reikėtų atkreipti į aštrų savaiminį skausmą, ypač vakare ar naktį. Dažnai danties skausmas nėra lokalus, sunku nurodyti, kurį dantį skauda. Ūmus skausmas gali išplisti net į ausį. Gali matytis danties spalvos pakitimas, jaustis dantenų patinimas, susidaryti pūliniai. Taip pat būdingas padidėjęs danties jautrumas šalčiui, karščiui. Pažeidus aplink šaknies viršūnę esantį kaulą, dantis gali atrodyti „pakeltas“ ir skausmingas valgant, skundžiamasi nuolatiniu maudimu. Jei liga lėtinė, simptomai vos pastebimi. Būna ir atvejų, kai nėra jokių simptomų. Tuomet tik atlikus apžiūrą, padarius rentgeno nuotraukas, galima pasakyti, ar reikalingas endodontinis gydymas.

– Kaip dantų šaknų kanalų infekcija veikia bendrą žmogaus sveikatą?

– Dantų šaknų kanalų ligos turi didelės įtakos bendrai žmogaus sveikatai, o išplitusi infekcija gali tapti kitų ligų priežastimi. Tyrimais nustatyta, kad infekcija, esanti dantų šaknų kanaluose, gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, cukrinį diabetą, artritą, vėžį, nervų ligas, lėtinį nuovargį ir kitus negalavimus. Dar XXI a. pradžioje profesorius Robertas Jonesas, per 5 metus ištyręs 300 krūties vėžiu sergančių moterų, nustatė, kad 93 proc. šių moterų buvo gydyti šaknies kanalai, o 98 proc. atvejų krūties vėžys buvo toje pačioje kūno pusėje, kaip ir dantys, su gydytais šaknies kanalais. Be to 96 proc. pacienčių buvo gydyti viršutinio žandikaulio dantų šaknų kanalai. Kitų mokslininkų tyrimų duomenys taip pat rodo, kad viršutinio žandikaulio danties šaknies kanalo infekcija gali turėti įtakos krūties vėžiui vystytis ar trukdyti jį gydyti. Dėl šių priežasčių labai svarbu, kad dantų šaknų kanalai būtų gydomi laiku.

– Kas vyksta, jeigu uždelsiamas gydymas?

– Tokiu atveju bakterijos per danties šaknies viršūnę patenka į aplinkinius audinius ir sukelia periodonto audinių (aplink šaknį esančių audinių) uždegimą bei kaulo destrukciją. Dažniausiai tokiu atveju dantį skauda, maudžia, jis tampa jautrus sukandant, jaučiasi lyg „pakeltas“, gali patinti aplinkiniai audiniai. Esant stipriai imuninei sistemai ir lėtiniam uždegiminiam procesui, simptomų gali ir nebūti. Tačiau tai nereiškia, kad ligos gydyti nereikia. Laiku nesikreipus pas gydytoją, infekcijos židinys tik didėja, žandikaulio kaulas nyksta ir galiausiai dantis turi būti pašalintas.

– Ar dantų šaknų kanalų gydymas yra sudėtinga procedūra?

– Tai – labai atsakingas procesas, reikalaujantis iš gydytojo endodontologo teorinių ir praktinių žinių, kruopštaus darbo. Gydytojas endodontologas naudoja mikroskopą, įvairius kitus šiuolaikiškus aparatus ir medžiagas, kurios leidžia pasiekti gerų ir ilgalaikių rezultatų.  Pirminis kokybiškas dantų šaknų kanalų gydymas siekia iki 90-95 proc. sėkmės. Jei gydymas nebuvo atliktas nepriekaištingai ar į daktarą kreiptasi pavėluotai, gali susidaryti antrinis kariesas po plomba ir kilti pakartotinis uždegimas. Tuomet reikalingas dantų šaknų kanalų pergydymas. Ypač daug pakartotinio gydymo reikia dantims, gydytiems prieš 15-20 m., kai buvo plombuojama ne tokiomis tinkamomis ir biologiškai suderintomis medžiagomis, nebuvo atliekama tinkama rentgeno diagnostika ir kontrolė.

– Kas yra dantų šaknų kanalų pergydymas?

– Tai – pakartotinis kanalų gydymas. Jis dažniausiai reikalingas, kai pacientas jaučia skausmą, tinimą, kai šalia danties atsiranda pūlinukas, o atlikus rentgeno nuotrauką, joje matomas negyjantis uždegimas šaknies viršūnės srityje. Taip pat pergydymo gali prireikti prieš protezuojant dantį.

Pergydymo tikslas yra pašalinti seną kanalų užpildo medžiagą, pagal galimybes instrumentuoti šaknų kanalus, neretai ištaisyti ankstesnio gydymo metu nutikusias komplikacijas ir dezinfekuoti bei hermetiškai užpildyti šaknų kanalus.

Raginame pajutus danties skausmą į gydytoją kreiptis nedelsiant, tuomet gydymas bus lengvesnis ir mažiau šansų, kad prireiks pergydymo. Neleiskite problemoms įsišaknyti – tuomet jų sprendimas bus pigesnis, greitesnis ir patogesnis. 

Gintarė

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.