Kategorija
Patarimai
Pranešimai spaudai
Publikuota
2021-06-01

Nuo vaikystės vaikams aiškiname, kad saldumynai kenkia dantims, o pamiršus juos laiku išsivalyti, burnoje ima kauptis kenksmingos bakterijos. Na, ir žinoma, nemalonus kvapas. Tačiau greta šių tiesų kartais ir mes apie tai, kas dantukams iš tiesų kenkia, o kas nelabai. Pamėginkime išsiaiškinti tiesą drauge su CLINIC | DPC gydytoja odontologe Diana Markauskiene.

1. Ar tikrai sugraužus obuolį ar morką nuvalomi dantukai?

Obuoliai ir morkos minkštų apnašų nuo dantų kažkiek gal ir pašalina, tačiau vaisiai ir daržovės nėra skirti dantims valyti. Tai – vitaminų šaltinis. Be to, kieto maisto kramtymas padeda vystytis žandikauliams, tad vėliau sumažėja ortodontinių problemų.

2. Ar tiesa, kad geriant gazuotus gėrimus per šiaudelį mažiau kenkiama dantims?

Gazuoti, ypač saldūs gėrimai, dantims kenksmingi, nesvarbu, kaip juos gersime. Nebent šiaudelis įstatytas tiesiai į stemplę, o jūs garantuotas, kad gėrimas ant dantų visiškai nepatenka.

3. Ar kramtomi saldainiai dantukams žalingi mažiau nei ledinukai?

Ledinukai čiulpiami, o tai reiškia, kad cukraus ir seilių baseine dantys maudomi ilgą laiką. Kramtomi saldainiai suvalgomi greičiau, bet jų likučių daugiau užsilaiko dantų vagelėse. Bet kokios rūšies saldainiai ir kiti saldumynai visiškai nesuderinami su sveikais dantukais.

4. Ar tiesa, kad vaisiai ir uogos gali pakenkti dantims?

Vaisiuose ir uogose taip pat yra cukraus, t.y. fruktozės, gliukozės, bei rūgščių. Dažnai uogos valgomos dar pasaldintos rafinuotu cukrumi, o tai tikrai kenkia. Suvalgius rūgščių vaisių ar uogų, nereikėtų skubėti valytis dantų bent valandą, kad neatsirastų dantų erozijų ar jie netaptų jautrūs. Tačiau vaisiai ir uogos yra vitaminų šaltinis, todėl jų atsisakyti nereikia. Viskas, kas valgoma su saiku, yra gerai.

5. Ar džiovinti vaisiai tiek pat žalingi dantims, kaip saldainiai? 

Džiovinti vaisiai dažnai būna papildomai pasaldinti, tai nėra gerai tiek dantims, tiek bendrai sveikatai. Džiovintuose, net ir nesaldintuose, vaisiuose ir uogose yra koncentruotas kiekis vaisių cukraus. Jei yra galimybė rinktis tarp šviežių vaisių ar džiovintų (vynuogės ar razinos), rinkitės šviežius.

Jei norite, kad jūsų vaikas turėtų sveikus dantis visais metų laikais, reiktų atsiminti, kad tai priklauso nuo keturių pagrindinių faktorių – teisingos burnos higienos rutinos, mitybos, žalingų įpročių ir fizinės veiklos. Taip pat svarbu, kad odontologas bent du kartus per metus atliktų profilaktinę apžiūrą. Vis dėlto, pasak gydytojos, pirma ir pagrindinė, jau daug metų nesikeičianti taisyklė – dantis valyti reguliariai, dukart per dieną, ryte ir vakare prieš miegą, po dvi minutes.

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.