Kategorija
Uncategorized
Publikuota
2021-11-01

Žmogaus organizmas – tai harmoninga sistema, energiją gaunanti su maistu. Todėl visa mūsų savijauta, taip pat ir dantų sveikata, labai priklauso nuo to, ką valgome. Daugybė mokslinių tyrimų rodo, jog nepilnavertė mityba, saldumynų ir kitų nesveikų produktų vartojimas,  skatina ėduonies atsiradimą bei sukelia kitas problemas. Todėl norint turėti sveikus ir gražius dantis, būtina subalansuotai ir sveikai maitintis.

Dantų sveikata ir  angliavandeniai

Angliavandeniai skirstomi į dvi dalis, t.y. paprastuosius ir sudėtinius. Parastiesiems priskiriama gliukozė, fruktozė ir galaktozė. Kai vartojame daug paprastųjų angliavandenių, burnoje susidaro rūgštinė terpė ir greičiau atsiranda ėduonis.

Tai nereiškia, kad daug fruktozės turinčių vaisių bei daržovių vartojimas kenkia dantims.  Iš tiesų pavojingiausi yra dirbtinai saldinti produktai, kuriuose yra didelis kiekis cukraus.

Cukrus laikomas dideliu dantų priešu, nes angliavandeniai nusėda ir prilimpa prie pat danties paviršiaus. Burnoje susidariusi rūgštinė terpė ir įvairūs maisto likučiai sudaro palankias sąlygas bakterijoms vystytis. Galiausiai atsiranda dantų ėduonis.

Todėl norint džiaugtis sveika ir gražia dantų būkle, svarbu ne tik rūpintis burnos higiena, bet ir pasirūpinti sveika ir maistinga mityba. Štai pagrindinės taisyklės, kurių rekomenduojama laikytis.


Jei norite turėti sveikus dantis, venkite šių produktų:

  • Saldumynų. Cukrus burnoje sudaro rūgštinę terpę, kuri yra palanki bakterijoms bei skatina ėduonies susidarymą.
  • Gaiviųjų gėrimų. Juose yra didelis kiekis cukraus, kuris sudaro palankią terpę ėduoniui, ir dažiklių, kurie gali pakeisti emalio spalvą.
  • Bulvių traškučių, krekerių Šie produktai turi didelį krakmolo kiekį, o tyrimai rodo, kad krakmolas taip pat padeda atsirasti ėduoniui. Be to krakmolas ilgai išsilaiko ant dantų paviršiaus.
  • Džiovintų vaisių.  Datulės, razinos ir džiovinti bananai turi apie 10 % fruktozės t.y. vaisių cukraus. Jis, kaip ir paprastas cukrus, skatina atsirasti ėduonį. Džiovinti vaisiai nėra pavojingi, kai juos vartojame saikingai.

Praturtinkite mitybą šiais produktais:

  • Lapinės salotos. Kramtymo metu ant dantų paviršiaus nusėda mikroskopinės dalelės, kurios padeda kovoti su bakterijomis. Be to, jei valgote kopūstus, salotas, špinatus ir rūgštynes, organizmas lengviau įsisavina kalcį, reikalingą stipriems dantims.
  • Pieno produktai. Juose gausu kalcio, kuris yra pagrindinė dantų kaulų statybinė medžiaga.
  • Vanduo. Mokslininkai nustatė, kad geriant ne pakankamai vandens, du kartus padidėja rizika susirgti burnos ertmės ligomis ar kariesu.
  • Braškės. Įvairios uogos turi daug mikroelementų, kurie naudingi dantims. Tačiau braškėse esanti rūgštis juos dar ir balina.
  • Fluoro turintys produktai. Graikiniai riešutai, sardinės, šprotai, ikrai ir kiaulių kepenys pasižymi dideliu fluoro kiekiu. Šis elementas naudingas dantims, nes stiprina dantų emalį.

Laikykitės šių mitybos patarimų ir džiaugsitės ne tik sveikesniais dantimis, bet ir geresne fizine savijauta. Būkite sveiki ir stiprūs!

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.