Tai, ko nežinojote apie dantų priežiūrą
2019-03-07

Tikriausiai daugelis sutiktų, kad visiems gerai žinomą posakį laisvai galime pakoreguoti sakydami, jog pasitinka pagal šypseną, o palydi pagal protą. Juk nuoširdi šypsena turi galios sušildyti kitų širdis ir atidaryti bet kurias duris. Tad, ką daryti, kad bendraujant su aplinkiniais burnos nereikėtų prisidengti nerimaujant dėl nemalonaus kvapo, ką dažnas pamiršta savo burnos higienos rutinoje, kas sieja mitybą ir dantų sveikatą bei kodėl būtina reguliariai įvertinti senų plombų būklę, atsako klinikų tinklo „Clinic DPC“ gydytoja odontologė.

Pirmiausia – tinkama kasdienė priežiūra

Savaime suprantama, kad norint turėti sveikus dantis bei dantenas, pirmiausia reikia tinkamai patiems rūpintis kasdiene burnos higiena. Anot odontologijos gydytojos odontologės Dianos Markauskienės, kai dantys tinkamai neprižiūrimi, burnoje kaupiasi bakterijos, kurios ne tik sukelia blogą kvapą, bet ir sudaro apnašą ant dantų. Šis veikia kaip dantų emalį graužianti rūgštis, dėl to atsiranda karieso pažeidimai, o ypač tarpdančiuose.

„Nemaloni gerai nenuvalyto apnašo pasekmė – dantenų uždegimas, kraujavimas. Apnašoms mineralizuojantis susiformuoja dantų akmenys, kurie sukelia kaulo tirpimą aplink dantis, vadinamą parodontozę. Laiku nesustabdžius šios ligos, gali prasidėti pūliavimas iš dantenų kišenių, dantenos atsitraukia, dėl ko dantys pradeda klibėti. Blogiausia, kai kilus dantenų uždegimui ir pradėjus joms kraujuoti, pacientai išsigąsta ir ima prasčiau valyti dantis arba nustoja tai daryti iš viso, taip dar  pablogindami esamą būklę“, – atkreipia dėmesį specialistė.

Kaip susiję mitybos įpročiai ir dantų būklė?

Tad, kas vis tik yra tinkama kasdienė burnos priežiūra? D. Markauskienė įsitikinusi, jog daugelis žino ir vadovaujasi dviejų taisykle – du kartus per dieną (ryte ir vakare) šepetėliu ir dantų pasta valyti dantis po dvi minutes. Tačiau ji pastebi, kad gana dažnai pacientai tinkamai nesirūpina tarpdančių higiena.

„Tarpdančius reikėtų kasdien kruopščiai valyti siūlu ar specialiu šepetėliu. Lygiai taip pat svarbu nuvalyti apnašą nuo liežuvio, nes kone pusė burnos bakterijų kaupiasi būtent ant jo. Na ir, žinoma, patartina naudoti ir burnos skalavimo skystį. Beje, labai svarbu, kad tėvai nuo pat pirmųjų išdygusių  vaiko dantukų diegtų teisingus burnos priežiūros įgūdžius savo mažyliams“, – sako D. Markauskienė.

Poveikį dantų sveikatai turi mitybos įpročiai. Ne veltui sakoma, kad daug saldumynų valgantiems žmonėms dantys genda dažniau – angliavandeniai maitina bakterijas. Taigi, vengiant saldaus ir krakmolingo maisto galima užkirsti kelią jų dauginimuisi burnoje, tad atitinkamai – ir ėduonies susidarymui.

Pavojus tykantis senose plombose

Kad ir kaip kruopščiai rūpinamės kasdiene burnos higiena, gydytoja odontologė atkreipia dėmesį, jog lygiai taip pat svarbu kas pusmetį atlikti profesionalią burnos higieną odontologijos klinikoje, tuo pačiu specialistui patikrinant, ar nėra naujų pažeidimų. Periodiniai apsilankymai pas higienistą ir odontologą užkerta kelią rimtesnių burnos problemų vystymuisi: dantenų uždegimo atsiradimui, kaulo aplink dantis tirpimui ir dėl to galimam danties netekimui.

„Pastebėjus dar nedidelį ėduonies sukeltą danties pažeidimą, jis greitai ir paprastai sutvarkomas. Tuo tarpu uždelsus ertmės didėja, gali kilti danties nervo uždegimas, pasireiškiantis dideliu skausmu. Taip pat, specialistas patikrina ir senas plombas, kurios per ilgą laiką šiek tiek traukiasi, dėl ko atsiranda mikroplyšiai, kuriuose kaupiasi bakterijos, sukeliančios vadinamą antrinį kariesą“, – paaiškina odontologė.

D. Markauskienė teigia, kad kuo plomba didesnė, tuo atidžiau ją reikia stebėti, o atsiradus nutrupėjimams, spalvos pakitimams  ar plyšiams – laiku pakeisti. Kartu ji ramina, jog kokybiškos plombos tarnauja daugybę metų, dėl to keisti jas reikia tik jei tam yra priežastis.

Pirmoji konsultacija – nemokamai

Skatindamas žmones rūpintis savo burnos sveikatos būkle ir nevaržomai šypsotis, klinikų tinklas „Clinic DPC“ pacientams suteikia nemokamą pirmąją konsultaciją. „Kiekviena šypsena turi savo istoriją, todėl itin svarbu įvertinti individualią paciento burnos sveikatos būklę ir rekomenduoti konkrečiai jam tinkamiausią priežiūrą ar gydymą. Tokios konsultacijos metu atliekama apžiūra ir aptariami paciento nusiskundimai susiję su dantų ir burnos sveikata“, – sako specialistė.

Konsultacijos metu aptarti galima net tokias iš pažiūros nedideles, tačiau pacientus erzinančias problemas, kaip stringantis tarpdančiuose maistas, valant tarpdančius išsidraskantis siūlas, dantų jautrumas. Taip pat klinikų tinklo specialistai vizito metu metu mielai pakonsultuos dėl dažną kankinančio dantų griežimo ir kompleksuoti verčiančių estetinių problemų. Kiekviena šypsena turi savo istoriją, o kiekviena problema – sprendimą.

„Clinic DPC“ klinikose taikomos moksliniais tyrimais patikrintos technologijos ir naudojamos itin aukštos kokybės medžiagos. Čia dirbantys gydytojai kiekvienam pacientui  skiria ypatingą dėmesį ir rūpestį pirmiausia dėl to, kad ir patys to sulaukia. Be to, kad gydytojai yra skatinami nuolat tobulėti ir kelti kvalifikaciją savo srityse, ne mažiau svarbu ir tai, kad kiekvienas „Clinic DPC“ specialistas turi galimybę konsultuotis ir mokytis iš klinikų tinklo įkūrėjo, daugiau nei 10 metų patirties sukaupusio implantuojančio gydytojo Simono Bankausko. Šiltą ir dėmesingą atmosferą, pirmiausia tvyrančią tarp kolektyvo narių, jaučia kiekvienas čia apsilankantis. Juk maloni aplinka itin svarbi sėkmingai gydymo eigai.

Registruokitės vizitui pas gydytoją savo mieste!