Nuskilo dantis? Pasekmės gali būti rimtesnės nei manėte.
2019-01-29

Sveiki ir gražūs dantys yra neatsiejama pasitikėjimo savimi dalis, o spindinti ir nevaržoma šypsena – būtinas laimės atributas. Tačiau, ko gero, daugelis esame susidūrę su nemalonia situacija, kai nuskyla dantis – tai gali nutikti nelaimingų atsitikimų ar net valgymo metu. Deja, nuskilus dančiui, kurio šypsantis akivaizdžiai nesimato – žmonės ne visada skuba jį taisyti, o laiku to nepadarius – gali kilti ne tik estetinių, bet ir rimtesnių sveikatos problemų.

Anot odontologijos klinikų tinklo „Clinic DPC“ gydytojos odontologės Dianos Markauskienės, dažniausiai skyla ėduonies pažeisti, nekokybiškai sutaisyti arba ilgą laiką su didelės apimties plombomis esantys dantys.  Skilimui įtakos turintis veiksnys neretai yra ir dantų griežimas (bruksizmas). Taigi, nuo to apsaugotas nesame nei vienas, tačiau svarbu suprasti, kad net nedidelio danties kraštelio nuskilimas gali turėti reikšmingos įtakos burnos sveikatai. Vis dėlto, specialistė pastebi, kad pacientai kartais mano priešingai.

Kodėl delsiame?

Nerimaudami dėl šypsenos estetikos, susidūrę su priekinio danties pažeidimu pacientai dažniausiai skuba kreiptis pas odontologą. Vis tik, neretai priešingai elgiamasi nuskilus krūminiams dantims – žmonės galvoja, jog nedidelis danties nuskilimas, jei jo nesimato, didelės bėdos nepadarys. Tačiau, gydytoja šį įsitikinimą skuba paneigti teigdama, kad uždelsus gali būti padaryta sunkiau atitaisoma žala.

„Retas žino apie galimas tokio atsainumo pasekmes: nuskilęs danties paviršius yra itin pažeidžiamas ėduonies, gali atsirasti jautrumas šaltam, karštam, saldžiam maistui. Nuskilimo vietoje kaupiasi maisto likučiai, bakterijos, dėl to dantis pradeda gesti, o ilgainiui gali kilti net danties nervo uždegimas. Taip pat, aštrūs nuskilimų kraštai neretai pažeidžia minkštuosius burnos audinius – liežuvį, lūpas, skruostus“, – įspėja D. Markauskienė.

Pasirodo, jog ilgą laiką nerestauruojant nuskilusio danties gali pasikeisti jo ar net kitų dantų padėtis. Daugybiniai, net ir smulkūs, dantų nuskilimai, ypač jei žmogus griežia dantimis, gali turėti įtakos ir sąkandžio pakitimams, žandikaulio sąnario užsikirtimui, traškėjimui, ar skausmui. Savaime suprantama, kad nudilę ir nutrupėję dantys sukelia ir estetinių problemų.

Kokį nuskilusio danties atstatymo būdą rinktis?

Kiekviena šypsena turi savo istoriją, todėl gydymas pritaikomas individuliai atsižvelgiant į konkretaus paciento situaciją. Smulkesni nuskilimai paprastai atstatomi plombomis, tuo tarpu didesni defektai reikalauja stipresnių konstrukcijų. Nuskilę krūminiai dantys gali būti protezuojami vainikėliais arba keramikiniais užklotais, dar vadinamais mikroprotezais. Nutikus nelaimingam atsitikimui ir nulūžus dančiui, gali prireikti šaknų kanalų gydymo procedūros, šaknies sustiprinimo kaiščiais. Jei skyla dantis ir jo šaknis – atliekama danties šalinimo procedūra ir to paties vizito metu įsriegiamas implantas bei padaromas laikinas vainikėlis.

„Estetinis plombavimas, protezavimas keramikos laminatėmis ar vainikėliais – pagrindiniai dantų atkūrimo būdai, kuriais galima atstatyti ne tik nuskilusius, bet ir ėduonies pažeistus ar nudilusius dantis, pakoreguoti jų formą, spalvą ar dydį. Žinoma, opiausias klausimas visuomet išlieka priekinių dantų atkūrimas, bet čia gydytoja ramina, kad profesionaliai atkurto danties nė neatskirsite nuo sveikųjų“, – sako D. Markauskienė.

Anot jos, estetinis plombavimas – bene greičiausią efektą suteikianti procedūra. Jai atlikti dažnai pakanka vos vieno vizito, be to, ji yra itin tausojanti dantis. Net ir nesant pažeidimui, norintiems pakoreguoti dantų formą, spalvą ar tarpus tarp dantų pacientams taip pat pasitelkiamas šis šypsenos korekcijos būdas.

Koreguojant priekinių dantų defektus, kaip estetinio plombavimo alternatyva dažnai pasirenkamos keramikinės dantų laminatės: „Tai – plonos porceliano plokštelės, kurios yra priklijuojamos prie danties. Keramika nekeičia spalvos, ilgai išlieka jos blizgumas, o dantys atrodo itin natūraliai. Šis būdas rekomenduojamas ir tuomet, kai yra daug neestetiškų plombų, šypsena atrodo netvarkingai. Na, o kai dantys yra pažeisti stipriau ir gydyti endodontiškai – paprastai atliekamas protezavimas vainikėliais“, – sako specialistė.

Gydytoja odontologė pabrėžia, kad kalbant apie dantų nuskilimus ar kitas problemas – brangi kiekviena diena, todėl čia geriau nedelsti. Net ir maža skylutė po kiek laiko gali tapti danties protezavimo priežastimi –kuo daugiau laiko praeina, tuo defektas tampa didesnis. Pažangiausia „Clinic DPC“  medicinos technika užtikrina saugumą ir sėkmingą procedūros eigą, o  spindinti šypsena ir pakylėta nuotaika atlikus procedūrą atstoja visus laikinus nepatogumus.

Registruokitės vizitui pas gydytoją savo mieste!