Graži vaiko šypsena – ir tėvų rankose
2016-08-01

Tėvai labai džiaugiasi pirmaisiais vaiko dantukais, tačiau ne visada rūpinasi jų priežiūra. Vieni laukia, kol sudygs visi dantukai, kiti – kol vaikas pats išmoks juos išsivalyti. Pasitaiko atvejų, kai vaikas pas odontologą pirmą kartą atvedamas, kai dantys būna pajuodę ir sugedę, o kartais jau spėję tapti ir bendraamžių užgauliojimų objektu. Didžiausią tinklą Lietuvoje turinčios CLINIC|DPC gydytoja odontologė Diana Markauskienė tvirtina, kad būsima graži vaiko šypsena priklauso ir nuo tėvų pastangų.

Gydytoja odontologė D. Markauskienė primena, kad tėvai savo mažylio burnytės ir dantų sveikata turėtų pradėti rūpintis, vos prasikalus pirmojo dantuko krašteliui. Nors daugeliui tik kelių mėnesių sulaukusio mažylio tėvų  tokia procedūra atrodo nereikšminga, pradėti valyti dantukus būtina, ypač jei kūdikis maitinamas naktį. Mat nutinka ir taip, kad nevalomi pirmieji dantys išdygsta jau sugedę, patamsėję, trupantys. Tuomet vaikas plačiai nebesišypso, slepia dantis po lūpa, gali net sulaukti patyčių.

Savarankiškai dantis vaikas išmoksta valyti tada, kai išmoksta rašyti, tai yra pirmoje klasėje. Iki to laiko tėvai atsakingi už vaiko dantų priežiūrą. Mažyliui išsivalius dantukus taip kaip jam pavyksta, tėvai visada privalo visus juos išvalyti iš naujo.

Dantų pastų pasirinkimas – didžiulis. Kuo vadovautis, renkant vaikišką pastą?

D. Markauskienė siūlo nesureikšminti dantų pastos pasirinkimo, nes valant vaikų dantis jos reikia labai nedaug. Didesnį kiekį vaikas gali nuryti, nes ne visi dar moka pastą išspjauti ar išskalauti. Rekomenduojamas pastos kiekis ant šepetėlio – ne didesnis nei vaiko mažojo pirštelio nagas, o kartais pakanka tik pamirkyti dantų šepetėlio šerelius į pastą “dėl skonio”, kad būtų malonesnis dantų valymas. Tinkamą dantų valymą užtikrina ne pasta, o teisingi judesiai.

Ar pieninių dantukų priežiūra skiriasi skirtingais amžiaus etapais?

Pasak gydytojos odontologės, skirtingais amžiaus etapais skiriasi tik šepetėlių tipai. Pirmaisiais kūdikio dantukais mama gali pasirūpinti,  apsivyniojusi pirštą drėgnos marlės gabaliuku, bei taip nuvalyti pieno apnašas nuo dantenų ir dantų ryte ir  prieš naktį. Vėliau galima dantukus valyti specialiu silikoniniu šepetėliu, šepetėliais kramtukais, kurie nuvalo dantukus ir pamasažuoja dantenas, arba įprastais vaikiškais šepetėliais pagal amžių ir dydį. Visais amžiaus etapais dantukai turėtų būti valomi ryte ir vakare, o išsivalius prieš miegą nebeužkandžiauti ir nebegerti (nebent vandens).

D.Markauskienė prisiminė  pacientę, sugebėjusią per pusmetį susigadinti dantis, nes juos išsivaliusi prieš miegą dar išgerdavo stiklinę pieno su medumi, kad geriau užmigtų. Taip gali nutikti ir mažyliams, kurie naktį gauna mamos pieno, mišinuko ar saldintos arbatėlės.

Kada geriausia apsilankyti pas odontologą pirmą kartą? Kaip reikėtų pasiruošti šiam vizitui?

Neseniai į naujas, gerokai erdvesnes patalpas Kaune persikėlusios CLINIC|DPC klinikos odontologė D. Markauskienė pastebi, kad atsakingai vaikų dantis prižiūrintys tėvai patys pajaučia, kada laikas pirmam vizitui pas odontologą. Vieniems šis vizitas būna ankstyvas, tik išdygus pirmiesiems vaiko dantukams. Tėveliai su mažyliu ateina patikrinti, ar dantys dygsta sveiki, pasitarti, kaip geriau juos prižiūrėti. Kiti tėveliai mažylius atveda, pamatę “juodą taškelį”. Jeigu jis nedidelis, galima nesunkiai nuvalyti ar paplombuoti, jei reikia. Liūdniau būna tada, kai pas odontologą ateinama dėl sugedusio, skaudančio ar net išlūžusio danties.

D.Markauskienė pataria nebijoti apsilankymo pas odontologą. Kaip šeimos gydytojas apžiūri  vaiko gerklytę, taip odontologas patikrina dantukus. Baimę dantų gydytojams vaikas dažniausiai perima iš tėvų. Jei tėtis ar mama, vesdamas vaiką pas odontologą, stresuoja, vaikas tai jaučia ir taip pat pradeda nerimauti. Tėvų žodžiai “nebijok, tau nieko nedarys” mažąjį pacientą tik dar labiau baugina, nes jam natūraliai kyla klausimas: “ko turėčiau nebijoti arba ką man ten darys?”

Vaiką pas dantų gydytoją turėtų lydėti mažiausiai nerimaujantis šeimos narys. Jei vaikas neturi išankstinio nusistatymo, dažnai su juo puikiausiai pavyksta rasti bendrą kalbą ir sutarti dėl atliekamų procedūrų. Žinoma, tėvai neturėtų delsti ir atvesti vaiką, kol dantų gedimas būna tik paviršinis ir gydymas nėra sudėtingas. Prieš pirmąjį vizitą namie galima pavartyti knygelę ar pažiūrėti filmuką apie dantukų gydymą ir “kirmėliukų gaudymą iš skylučių”.

Kas labiausiai kelia nerimą odontologui, tikrinant vaikų dantis?

Pasak CLINIC/DPC gydytojos , odontologui kiekvienas pacientas yra savotiškas iššūkis: ar pavyks susidraugauti, rasti bendrą kalbą ir susitarti dėl būsimo gydymo. Šitai pasiekti dažniausia padeda žaidimai ir linksmos istorijos. Retais atvejais pacientams gali būti taikomas dantų gydymas su narkoze.

Kokią įtaką būsimo kūdikio dantukams turi nėščiosios burnos priežiūra?

Sveiki ir sugydyti dantys besilaukiančiai moteriai yra tokie pat svarbūs kaip ir geri kraujo tyrimai. Ne veltui nėščiosios sveikatos kortelėje būtinas odontologo įrašas. Idealu, jei dantys buvo sutvarkyti prieš pastojimą, kad nėštumo metu netektų gydyti kanalų, šalinti danties, vartot vaistų nuo skausmo ar antibiotikų.

Būsimo kūdikio dantimis mama taip pat gali pasirūpinti, valgydama visavertį ir subalansuotą maistą, kad kūdikio kaulinio audinio formavimuisi pakaktų visų reikalingų vitaminų ir mineralinių medžiagų.

Kokių dažniausiai klausimų sulaukiate iš mažųjų pacientų tėvų?

D.Markauskienė iš tėvų vis dar sulaukia klausimo, ar būtina gydyti pieninius dantis. Kiekvienas odontologas pripažins, kad būtina. Išgedę dantys vaikui gali sukelti diskomfortą valgant, nes į skylutes prilenda maisto, dantys pradeda skaudėti, galimas patinimas, gali būti pažeidžiamos nuolatinių dantų užuomazgos. Per anksti netekus pieninių dantų, vėliau dažnai susiduriama su netaisyklingai išdygusiais nuolatiniais dantimis, netaisyklingo sąkandžio problemomis, gali sutrikti kalbos vystymasis.

Dažnai tėvai skundžiasi, kad vaikai nenori ar net neleidžia valyti dantų. Odontologė stebisi: o jei vaikas nenori praustis ar plauti galvos, jam leidžiama būti murzinam? Mokslininkų pripažinta, kad burna yra pati nešvariausia žmogaus vieta kūne, tad dantų švarinimui turi būti skiriamas ypatingas dėmesys. Dantų valymas 2 minutes – treniruotė prieš sėkmingą būsimą vizitą pas odontologą, nes vaikas tiek laiko sugeba išbūti išsižiojęs.

Gydytoja prisiminė, kad kai jos vaikai atsisakydavo valytis dantis, ji paaiškindavo, jog geriau ašaros namuose, valant dantis šepetėliu, nei riksmai odontologo kėdėje valant grąžteliu. Teisingai suformuoti dantų priežiūros įpročiai garantuoja sveiką šypseną iki senatvės.

CLINIC | DPC centruose medicinos ir sveikatinimo paslaugas galite įsigyti ypač geromis medlizingas sąlygomispirmi 12 mėn. be jokio pabrangimo*!