Kategorija
Klinikos naujienos
Patarimai
Publikuota
2019-10-08

Nuolatinis, neišnykstantis sausumas burnoje – tai ne tik nemalonūs pojūčiai kasdien. Seilių liaukų funkcijos sutrikimas gali sukelti tokių nemalonių simptomų, kaip blogas burnos kvapas ir lemti pavojingas ligas, pavyzdžiui, ėduonį.

Kserostomija – taip šis sutrikimas vadinamas odontologijoje. Nuo paprasto troškulio skiriasi savo pastovumu. Sausumas burnoje pabudus arba esant stresinėje situacijoje yra visiškai normalu, tačiau nuolat išsausėjanti burna gali būti puiki terpė bakterijoms plisti.

Kodėl sutrinka seilių išskyrimas?

Kserostomija gali išsivystyti dėl daugybės priežasčių, tokių kaip:

  • Ligos. Sergant tam tikromis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip diabetas, Alzheimerio liga bei artritas, “sausos burnos” tikimybė itin padidėja. Burna gali “išdžiūti” netgi paprasčiausiai peršalus: dėl bendros organizmo dehidratacijos bei kvėpavimo per burną.
  • Vaistai. Daugelio – tiek receptinių, tiek nereceptinių – vaistų šalutinis poveikis gali išsausinti burnos gleivinę. Į šį sąrašą patenka vaistai skirti gydyti depresiją, nerimą, nemigą, viduriavimą, viršsvorį, probleminę veido odą bei daugelį kitų ligų. Dėl galimo šalutinio vaistų poveikio visuomet rekomenduojame teirautis receptą išrašiusio gydytojo, vaistininko arba gydytojo odontologo.
  • Žalingi įpročiai. Rūkymas gali tapti vienu pagrindinių veiksnių, darančių įtaką seilių išskyrimui. Kadangi tabako dūmai turi burnos gleivinę veikiančių medžiagų, o rūkant daug kvėpuojama per burną, rūkymas gali sukelti išsausėjusios burnos jausmą.
  • Gydomosios procedūros. Tam tikros gydomosios procedūros taip pat gali prisidėti prie burnos gleivinės sutrikimų. Pasitelkiant kai kuriuos gydymo metodus yra pažeidžiamos gleivinės funkcijos ir seilių išskyrimas tampa nepakankamas. Į dažniausiai sutrikimus sukeliančių procedūrų sąrašą įeina radiaciją skleidžiančios priemonės bei chemoterapija.
  • Skysčių trūkumas. Dehidratacija organizme gali kilti dėl daugybės įvairių priežasčių. Skysčių trūkumas gali atsirasti tiek nuo nepakankamo skysčių vartojimo ar netaisyklingos mitybos, tiek nuo įvairių organizmo sutrikimų, tokių kaip peršalimas, viduriavimas bei perteklinis prakaitavimas.

Sutrikusi gleivinės veikla pasireiškia įvairiais simptomais. Apie nepakankamą skysčių kiekį burnoje byloja šie požymiai:

  • Blogas burnos kvapas
  • Nenumalšinamas troškulys
  • Sausumas gerklėje
  • Sunkumas kalbant, kramtant arba ryjant
  • Lipnumas burnoje

Kodėl svarbu gydyti sausumą burnoje?

Kaip jau minėjome, dėl nepakankamo seilių išsiskyrimo gali kilti įvairių burnos ertmės problemų bei nemalonių kasdienių simptomų.

Dėl sutrikusios medžiagų apykaitos burnos ertmėje atsiranda sąlygos kauptis kenksmingoms bakterijoms, kurioms pradėjus skirti rūgštis yra pažeidžiamas dantų emalis. Yrant apsauginiam danties sluoksniui, ėduonis pradeda naikinti dentiną – kaulinį danties sluoksnį, saugantį nervines ląsteles. Ėduoniui pažengus, dantis dažnai tampa nebepagydomu ir jį tenka šalinti.

Pastebėjus, kad burnoje jaučiamas sausumas nedingsta – tampa nuolatine būsena – rekomenduojame kreiptis į gydytoją odontologą. Vizito metu gydytojas padės nustatyti sutrikimo priežastis, įvertins esamą burnos ertmės sveikatą bei pasiūlys individualų veiksmų planą, padėsiantį atstatyti burnos ir dantų sveikatą.

Vizitui jums patogiu metu galite užsiregistruoti paskambinę tel. +370 632 00005 arba parašę mums el. paštu [email protected]

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.