Kategorija
Klinikos naujienos
Patarimai
Publikuota
2021-02-10

Vasaris – burnos vėžio prevencijos mėnuo. Prie šios socialinės iniciatyvos prisijungėme ir mes – visos Clinic DPC odontologinės klinikos.

Burnos vėžys – tai viena pavojingiausių burnos ertmės ligų. Laiku nepradėtas gydyti burnos vėžys gali tapti mirtina liga, o simptomus pastebėti ne visuomet paprasta.


Dažniausiai liga yra pastebima tuomet, kai kurioje nors burnos ertmės vietoje atsiranda neišnykstantis skausmas ir patinimas. Vėžys gali atsirasti bet dalyje: lūpose, liežuvyje, vidinėje žandų pusėje, gomuryje; taip pat sinusuose bei gerklėje.

Burnos vėžio priežastys

Alkoholio ir rūkalų vartojimas yra pagrindinės atsiradimo priežastys. Jei pacientas reguliariai rūko arba piktnaudžiauja alkoholiu, burnos vėžio tikimybė padidėja maždaug 6 kartus. Tarp papildomų rizikos faktorių yra ir genetika (vėžio atvejai šeimos istorijoje) ir įprotis daug laiko praleisti saulėje, nesisaugant kenksmingų UV spindulių. Tai ypač pavojinga vaikams.

Paciento ir specialisto atsakomybė

Tiek ligoniai, tiek pirminės sveikatos priežiūros specialistai (šeimos gydytojai, odontologai, burnos higienistai) yra atsakingi už vėlyvą ar ankstyvą burnos vėžio diagnostiką.

Viena vertus, ligoniai dažnai nevertina pakitimų burnoje kaip vėžio, nes, pavyzdžiui, niekada nėra girdėję apie tokį susirgimą arba tiesiog labai bijo, neigia, kad kažkas ne taip, nors ir įtaria, kad tai rimtas susirgimas. Todėl labai svarbu yra žmonių švietimas, nes ankstyvas ligos nustatymas gali tapti lemtingu.

Taip pat pasitaiko ir tokių atvejų, kada ligonis nesikreipia į gydytoją dėl socialinių veiksnių – gyvena atokioje vietovėje, iš kur nuvykti į polikliniką gan komplikuota, ar tuo metu piktnaudžiauja psichoaktyviomis medžiagomis. Taip pat retas kuris lankosi pas odontologą ar higienistą kas pusmetį, kaip rekomenduojama burnos ertmės higienai palaikyti. Jei laikytumėmės tokių rekomendacijų, suteiktume progą specialistui įvertinti ne tik dantis, bet ir burnos ertmės gleivinę, galbūt atrasti priešvėžinius pakitimus.

Burnos vėžio simptomai

Pasaulyje laikomasi tokios nuostatos, kad jei naujai atsiradęs skausmas, burnos gleivinės pokytis – opelė, žaizdelė, gumbelis, danties paslankumas, kraujavimas, sutrikęs sąkandis – nepraeina dvi savaites, turėtume sunerimti ir kreiptis į gydytoją.

Kitas klasikinis variantas – pradėjo nebetikti anksčiau buvusi gera dantų plokštelė. Tokiu atveju visuomet turėtumėte kreiptis į odontologą, kad šis patikrintų plokštelę, o svarbiausia, burnos ertmę – ar neatsirado kažkokių pakitimų burnoje, kurie ir lėmė plokštelės paslankumą.

Tokie pat svarbūs simptomai atsiradę ne burnoje ir trunkantys dvi savaites – atsiradęs mazgelis kakle, nepaaiškinamas ausies skausmas turėtų mus priversti sunerimti.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai:

  • – Kitomis priežastimis nepaaiškinamas kraujavimas burnos ertmėje.
  • – Nervų ir audinių “atbukimas” burnos ertmėje, kai toje vietoje nejaučiamas skausmas, prisilietimas, kyla sunkumų tą vietą judinti.
  • – Vizualiai matomi, neįprasti patinimai, gumbai, sušiurkštėję paviršiai, yrantys audiniai lūpose, dantenose arba kitose burnos ertmės vietose.
  • – Raudonų, violetinių arba baltų “dėmių” atsiradimas burnos ertmėje.
  • – Neišnykstantis, lėtinis skausmas veido, kaklo arba burnos ertmėje.
  • – Lėtai gyjančios (virš 2 sav.) žaizdos burnoje.
  • – Jausmas, jog kažkas nuolat įstrigę gerklėje.
  • – Sunkumas kramtant ir ryjant maistą, kalbant, judinant veido raumenis.
  • – Akivaizdus ir greitas svorio netekimas.

Atsiradus bent vienam šių simptomų, rekomenduojame nedelsiant apsilankyti pilnai burnos ertmės apžiūrai artimiausioje CLINIC | DPC odontologijos klinikoje.

Gydytojo odontologo rekomendacija

Net ir pastebėjus kai kuriuos nerimą keliančius vėžio simptomus, rekomenduojame nepanikuoti – tai gali būti dantenų ligos sukelti simptomai.


Bet kuriuo atveju, apie šiuos požymius rekomenduojame informuoti savo gydytoją odontologą. Tam, kad išvengti šių ir panašių simptomų, rekomenduojame nuolatinę burnos priežiūrą bei reguliarius vizitus pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą.


Vizitą Jums patogiu metu galite suplanuoti paskambinę tel. +370 632 00005 arba parašę mums el. paštu [email protected] .

Profilaktinė patikra laiku, gali išsaugoti Jūsų gyvybę!

Skubi pagalba

Neretai pasitaiko ūmių burnos sveikatos sutrikimų, o tada ypatingai svarbi greita reakcija ir žaibiškas problemos sprendimas. Visko suplanuoti ir numatyti gyvenime, deja, neįmanoma, todėl mielai jums padėsime ištikus traumai ar atsiradus ūmiam dantų skausmui. Laukiame jūsų skambučio ir vizito, teikiame skubią burnos gydymo pagalbą.